Cancel Preloader

Wiele osób ma problemy z ortografią i piszą napewno zamiast na pewno. Jak sobie z tym poradzić? Koniecznie trzeba sprawdzać pisownię i sięgać do słownika ortograficznego lub szukać porad na wiarygodnych stronach internetowych. Dzięki temu problemy znikną, a każda osoba zyska pewność, że wie jak pisać słowa, które są niezmiennie potrzebne. Na pewno to zwrot bardzo często stosowany. Na pewno jest wyrażeniem przyimkowym, które składa się z przyimka na oraz formy pewno – rodzaj nijaki przymiotnika pewny, pewna. Pisownia jest rozłączna, podobnie jak w przypadku zwrotów na nowo, na darmo, na okrągło, na prawo. Wyraz pewno oznacza przypuszczenie.

na pewno napewno

Przykładowe użycia frazy na pewno

Oto kilka zdań ze zwrotem na pewno:

Na pewno będę na Twoich urodzinach.

Możesz na mnie zawsze liczyć. Na pewno Ciebie nie zawiodę.

Na pewno będę na zebraniu. Możecie na mnie liczyć.

W tym roku na pewno pojedziemy na wakacje.

Będę Ciebie kochał na pewno do końca życia.

Na pewno posprzątam. Odpocznij sobie i nie męcz się pracami domowymi.

Zdania można mnożyć, a zwrot należy do często stosowanych w mowie oraz w piśmie. Szczególnie często uczniowie mają wątpliwości jak go pisać, a na pewno jest często używany w dyktandach, które pozwalają utrwalić zasady poprawnej pisowni. 

na pewno napewno

Co znaczy na pewno?

Na pewno znaczy “z pewnością”, “bez wątpienia”, “niewątpliwie”. Jest to zwrot podkreślający, że coś na pewno zostanie zrobione, wykonane, kupione. Jeśli go używamy to podkreślamy, że coś zrobimy i na pewno o tym nie zapomnimy. Ten zwrot można zastąpić wyrażeniem “na 100 procent”, “niezawodnie”. Fraza jest przydatna. Stosowana jest najczęściej na początku lub na końcu zdania. Zwrot ma znaczenie, warto o nim pamiętać i używać go w wypracowaniach szkolnych oraz w mowie. W dokumentach urzędowych takich fraz się nie używa, ale w literaturze jest to popularne wyrażenie.

Na pewno jest nieodmienną frazą przysłówkową. Nie można jej w żaden sposób modyfikować, pisząc “na pewne” czy “na pewna”. Jest “na pewno” i nie ma od tej frazy żadnych odstępstw. Może, chyba, być może i prawdopodobnie są antonimami frazy na pewno. Oznaczają one wątpliwość, przypuszczenie, podczas gdy na pewno oznacza pewność, że dana rzecz zostanie wykonana, coś się stanie, itp. Na pewno to wyrażenie przysłówkowe, które znalazło stałe miejsce w polszczyźnie. Jest stosowane i nic nie wskazuje, aby miało się to zmienić. Z pewnością, bez dwóch zdań, niewątpliwie, bez najmniejszej wątpliwości są synonimami określenia na pewno. Warto o tym pamiętać i stosować wszystkie te wyrażenia. Fraza ma wiele synonimów, ale jeśli chcemy pisać na pewno, to tylko rozłącznie. Jeśli napiszemy napewno, to znaczy, że popełniamy poważny błąd ortograficzny. Taka nieprawidłowość dyskwalifikuje każdego wykształconego człowieka i nie można sobie na nią pozwolić. Warto o tym zawsze wiedzieć i pamiętać – gdy jest wątpliwość to należy sprawdzić w słowniku ortograficznym. Tam wszystko jest bardzo dokładnie wyjaśnione. Każda osoba powinna taki słownik kupić i korzystać z niego zawsze, gdy ma jakieś wątpliwości.